Ce te faci atunci când, trezindu-te de dimineață, vezi că vremea-i numai bună pentru plimbare iar tu nu ai niciun plan? Cauți repede în agenda cu ”visuri”, ochești o destinație cu o poveste frumoasă și pornești la drum. Nu-ți trebuie nici pregătiri prealabile și nici trasee elaborate pentru a avea o zi fantastică. Pe cuvânt de ”călătoare”! Cam așa s-ar descrie debutul zilei care m-a purtat spre Valea Celor Doisprezece. Și, să vă spun un secret. Ceea ce a urmat a fost…..de pus pe ”tarabă”.
Valea Celor Doisprezece reprezintă un proiect îndrăzneț și în același timp încântător, o dedicație pentru cei care visează să se reîntoarcă în inima naturii și trăiască într-un echilibru perfect cu pământul. Sună frumos, nu?
Unde este Valea Celor Doisprezece
Vă amintiți căsuțele mici și înecate în verdeață care au creat o parte din decorul filmului ”Hobbitul”? Eu chiar am visat să am parte, doar pentru câteva nopți, de o astfel de căsuță pitorească. Ei bine, la doar câțiva kilometri de Piatra Neamț, în comuna Dobreni, am descoperit un adevărat Hobbit Land.
Gândit ca o lume în care ecologicul să primeze, Valea Celor Doisprezece este un complex de căsuțe îngropate în pământ. Materialele folosite în construirea caselor sunt dăruite de natură, acestea constând în lemn, piatră și bineînțeles pământ. Interiorul acestora este unic, fiind pentru fiecare locație în parte un tribut adus simplității și frumuseții autentice.
Dacă în exterior totul este verde, proaspăt și jucăuș, în interiorul căsuțelor scoase parcă din pagini de poveste atmosfera este una ”țărănească” la propriu. Sobele mângâiate cu lut, preșurile de cordele, așternuturile brodate sau opaițul vechi, toate sunt elemente care alcătuiesc un cadru rustic și aparte.
Când poți vizita lumea ”hobbiților”
Nu-i nevoie să te cazezi aici ca să te poți bucura de povestea vizuală din Valea Celor Doisprezece. Satul are porțile deschise pentru cei care vor doar să-l viziteze, de luni până sâmbătă, între orele 11:00-16:00. Duminica programul se prelungește de la 11:00 la 21:00.
De pe pagina de facebook a locației am aflat că adulții care vizitează complexul plătesc un bilet de 15 lei, copiii trecuți de vârsta de 7 ani – 5 lei, iar pruncii se bucură de tot și toate fără a plăti bilet.
Valea Celor Doisprezece vine în întâmpinarea celor care-i trec pragul și cu bucate alese. Atunci când am ajuns eu, pe jarul încins se perpelea un purceluș tare apetisant. Pesemne că o gașcă de gurmanzi urma să își facă apariția. Așa că, poți avea parte de un festin culinar într-un cadru de pus în ramă, doar cu un telefon pentru rezervare. Eu m-am mulțumit cu o cafea acompaniată de un mers artistic de felină și o aromă de friptură și cartofi copți pe vatră. Nu le poți avea pe toate, nu?☺
Cine spune că dorințele nu se împlinesc? Dorința celor care au visat să creeze o lume de poveste se pare că s-a îndeplinit. Visul meu de a ajunge într-un sat asemănător cu cel din filmul preferat a prins contur, într-o frumoasă zi de vară. Așadar, se poate…
Nu încetați să iubiți, fiți frumoși și colorați-vă viața cu amintiri prețioase!
Dacă ți-a plăcut articolul, poți lăsa un comentariu mai jos!
Pentru a fi la curent cu toate postarile mele apreciază pagina de facebook și dă follow pe instagram !